Zmiany w nadawaniu telewizji cyfrowej

Telewizja Polska od dzisiaj nadaje program TVP1 z pierwszego multipleksu w wersji HD oraz będzie nadawać  program TVP2 z trzeciego multipleksu również w wersji HD.  W dalszym ciągu kanał TVP1 jest nadawany  w wersji SD z trzeciego multipleksu i TVP2 w SD z pierwszego multipleksu. Oznacza to, że odbiorcy posiadający tunery SD nie będą mogli oglądać TVP1 w wersji HD ( z pierwszego multipleksu). Ci klienci, którzy są w zasięgu wszystkich multipleksów mogą w dalszym ciągu oglądać obydwa programy. TVP ma nadwać w wersji HD na czas EURO 2012 i Olimpiady w Londynie. Prawdopodobnie po olimpiadze powróci do nadawania tylko w systemie SD.

Zasięg trzeciego multipleksu będzie sukcesywnie powiększany tak, że w kwietniu 2014 ma pokryć całą Polskę, wtedy też jedynka i dwójka będzie dostępna w wersji SD dla wszystkich odbiorców.  Klientom, którzy nie mogą oglądać TVP1 sugerujemy na okres przejściowy podłączenie telewizora z tunerem dodatkowym kablem TV-Video. W ten sposób będą mogli oglądaj jedynkę jak dawniej w wersji analogowej do momentu kiedy znajdą się w zasięgu trzeciego multipleksu.

Jednocześnie jeszcze raz przypominamy wszystkim sprzedawcom o tym, że sprzedając tuner SD są zobowiązani poinformować klienta że tuner nie spełnia wymogów rozporządzenia ministra infrastruktury. Każdy sklep jest zobowiązany do przechowywania podpisanych oświadczeń przez klienta przez okres 5-ciu lat.