Lechpol świętuje jubileusz 25-lecia istnienia firmy

Firma Lechpol, będąca producentem dobrze znanych na rynku urządzeń marki Kruger&Matz, w bieżącym roku świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. W ciągu tego czasu z jednoosobowej firmy powstał sprawnie działający podmiot, który z każdym rokiem staje się coraz bardziej liczącym graczem na rynku elektroniki. Jednak pomimo dużej skali działania jedna rzecz jest niezmienna - firma Lechpol nadal utrzymuje rodzinny charakter. 

Firma Lechpol rozpoczęła działalność w 1990 r. Jej założycielem jest Zbigniew Leszek, piastujący wówczas funkcję kierownika Obiektów Sportowych w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina. Pedagog z zawodu dostrzegł potencjał nadciągającej do Polski rewolucji PAL - SECAM i postanowił wykorzystać ją do rozwinięcia działalności biznesowej. Początkowo firma oferowała układy scalone do systemów telewizyjnych PAL i SECAM, a także układy fonii do radioodbiorników i telewizorów. Głównymi klientami byli producenci dekoderów, fonii i telegazety do nowych systemów RTV oraz zakłady produkujące odbiorniki telewizyjne i radiowe w Polsce.

 

W przeciągu kilku kolejnych lat baza produktów firmy została poszerzona o grupę komponentów dla serwisów, w tym popularne transformatory wysokiego napięcia. W następnych latach, w wyniku skutecznego zarządzania, firma notowała systematyczny rozwój, zarówno w aspekcie oferowanych produktów, jak też zatrudnianych pracowników, a jej działalność skupiała się przede wszystkim na sprzedaży osprzętu oraz gotowych produktów elektronicznych. Przez wszystkie lata działalności, kierowana przez Zbigniewa Leszka firma zbudowała szeroką ofertę handlową w wielu działach elektroniki i elektrotechniki.

 

W 2008 roku stawiając na międzynarodowy rozwój dystrybucji firma Lechpol powołała w Oradei rumuński oddział  pod nazwą LECHPOL ELEKTRONICS ROMANIA, a rok później w Bruinisse holenderski LECHPOL ELECTRONICS GROUP HOLAND. W roku 2008 z inicjatywy Prezesa firmy powstała kolejna inwestycja tj. LECHPOL LOGISTICS PARK, który po otwarciu w roku 2010 stał się miejscem pracy dla ok. 500 mieszkańców powiatu garwolińskiego.

Dziś Lechpol zatrudnia około 200 osób w Polsce i kilkadziesiąt poza krajem oraz dostarcza na polski rynek sprzęt elektryczny i elektroniczny kilkunastu marek z różnych kategorii – zarówno urządzenia dla specjalistów, jak też z segmentu elektroniki konsumenckiej. Najlepiej rozpoznawalną marką w portfolio firmy jest Kruger&Matz, która zgodnie z wyznawanymi wartościami pragnie inspirować do życia pełnego pasji, a wprowadzając do oferty wyjątkowe i dostępne dla każdego produkty chce dać ludziom narzędzia do lepszego życia. W portfolio marki znaleźć można m.in. designerskie słuchawki oraz sprzęt audio, a także urządzenia mobilne jak tablety, czy smartfony.

Prezes Zbigniew Leszek, nieprzerwanie już od 25 lat zarządza i rozwija firmę, a od dekady towarzyszą mu także jego synowie: Mariusz, pełniący funkcję wiceprezesa, Michał kierujący działałem marketingu oraz Marcin, odpowiedzialny za rozwój sieci salonów firmowych LPelektronik i kanału e-commerce.  Zakładając firmę 25 lat temu myśl o tym, że będzie ona  dużym  przedsiębiorstwem była jedynie w sferze marzeń. Gdy te marzenia się urzeczywistniały zacząłem zastanawiać się, czy synowie pójdą własną drogą, czy też będą chcieli zaangażować się w pracę na rzecz firmy. Niestety, większość założycieli firm ma ogromne problemy z kontynuacją prowadzenia rodzinnego biznesu. Statystyki mówią, że na świecie tylko 30% firm prowadzona jest przez kolejne pokolenia. Na szczęście, w naszej rodzinie jest zupełnie inaczej. Ogromnie się cieszę, że moi synowie sami podjęli decyzję o tym, by dalej rozwijać firmę – mówi Prezes Zbigniew Leszek. 

 

Zbigniew Leszek - prezentacja filmowa

 

Pewność działania oraz kontynuacja pracy przez kolejne pokolenia to dla Zbigniewa Leszka największe wartości rodzinnego biznesu. Dlatego w jubileuszowym 25. roku powstania firmy Lechpol, będącej jednoosobową działalnością gospodarczą, postanowił on przekazać firmę swoim trzem synom – Mariuszowi, Michałowi i Marcinowi, przekształcając ją w rodzinną spółkę komandytową. Przekazanie steru ogłoszone zostało podczas uroczystych obchodów jubileuszu firmy Lechpol w dniu 26 września br. w Hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie. Wśród setek zgromadzonych na tym wydarzeniu gości nie zabrakło pracowników firmy, kontrahentów i partnerów biznesowych, przedstawicieli mediów oraz lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych.

Tego wieczoru płynęło wiele podziękowań zarówno dla Prezesa, jak też załogi i klientów. Jako pierwsi z rąk Lucyny, Zbigniewa, Mariusza, Michała i Marcina Leszków wyróżnienia odebrały osoby i firmy, które od wielu lat swoją pracą, profesjonalizmem i zaangażowaniem przyczyniają się do dynamicznego rozwoju Lechpolu. Wśród nich znalazło się 30 najstarszych stażem i najbardziej zaangażowanych pracowników oraz kilkanaście firm, które współpracę z firmą Lechpol podjęły wiele lat temu i konsekwentnie ją kontynuują, pomimo zmiennych warunków gospodarczych. Łączenie rozdano ponad 70 pamiątkowych statuetek.

Doceniając wkład firmy Lechpol w rozwój gospodarczy regionu, w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego, Pani Elżbieta Lanc wręczyła Zbigniewowi Leszkowi medal Pro Masovia. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom fizycznym, instytucjom i firmom za całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Jednocześnie Zarząd Województwa Mazowieckiego postanowił dodatkowo uhonorować 15 pracowników firmy najbardziej zaangażowanych w jej rozwój na przestrzeni całego okresu 25-lecia. W czasie jubileuszowej Gali firmy Lechpol, głos zabrał także Pan Marek Chciałowski, Starosta Powiatu Garwolińskiego, który w imieniu Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego, wręczył Prezesowi firmy medal za zasługi dla gospodarki.