DOŚWIADCZENI POSZUKIWACZE KOLEJNYCH SZANS

Po pięciu latach działalności dotychczasowa siedziba firmy nie wystarczała. Trudno było pomieścić wszystkich pracowników oraz magazyn produktowy. Jubileusz 5-lecia stał się doskonałą okazją, by przenieść siedzibę firmy Lechpol do nowego obiektu biurowo-magazynowego w Miętnem, przy ul. Ogrodowej 1. Z tej okazji odbył się pierwszy bal firmy Lechpol, który wpisał się na długo do kalendarza corocznych imprez. Budynek gospodarczy właściciela, który przez kilka pierwszych lat działania firmy stanowił główną jej siedzibę, został adoptowany na klub integracyjny i przez kolejne lata służył m.in. jako miejsce spotkań dla pracowników i przyjaciół.

Przeprowadzka do nowego obiektu zachęciła Prezesa do dalszego poszerzania oferty handlowej i zatrudnienia kolejnych pracowników. Właściciel nawiązał w Hong Kongu i Chinach nowe kontakty z fabrykami: Uni-T – producentem urządzeń pomiarowych oraz Cabletech – producentem kabli koncentrycznych i telekomunikacyjnych. Otrzymał też zgodę na wyłączną dystrybucję ich produktów w Polsce i Europie Środkowej.

Szybki rozwój firmy wymusił decyzję poszerzenia grona dostawców oraz przejście z zaopatrzenia od singapurskich dystrybutorów na bezpośrednie dostawy z fabryk w Hong Kongu, Chinach i na Tajwanie. Sukcesywnie zwiększał się również eksport do państw Europy Środkowej i Wschodniej, który w różnych okresach działalności firmy wynosił od 20 do 30%.

Coraz większa oferta dużych gabarytowo produktów skłoniła Prezesa do podjęcia kolejnych działań inwestycyjnych. W 1997 roku zakupiono i zmodernizowano hale magazynowe po byłym Przedsiębiorstwie Sprzętowo-Transportowym Budownictwa Kolejowego w odległej o 3 km od Miętnego Woli Rębkowskiej. Duża powierzchnia magazynowa i poszerzanie grona klientów doprowadziły też do dalszego zwiększania zatrudnienia.

W tym samym czasie firma rozpoczęła działania marketingowe, wydając pierwsze katalogi produktów oraz kilkakrotnie prezentując się na Targach Elektronicznych we Wrocławiu i Międzynarodowych Targach Poznańskich ,,INFOSYSTEM”.

W początkach działania firmy wysyłki produktów do klientów z najdalszych zakątków Polski organizowano za pośrednictwem kolei z Dworca Zachodniego w Warszawie. Pozostali klienci odbierali zakupiony przez siebie towar bezpośrednio z magazynu firmy. Znaczny wzrost ilości operacji handlowych zachęcił jednak do zmian organizacyjnych. Efektem tego było wprowadzenie nowej formy dostawy towaru do klienta za pośrednictwem firm kurierskich. Wszystkie przesyłki realizowane były na koszt firmy Lechpol.

Często, - przy okazji różnych spotkań z pracownikami - z sentymentem wspominamy popołudniowe i wieczorne dostawy towarów na dworzec kolejowy, a następnie ważenie paczek tradycyjną wówczas wagą z odważnikami – Zbigniew Leszek.

W celu poszukiwania nowych produktów, właściciel i pracownicy firmy wyjeżdżali na Targi Elektroniczne do Monachium, Hong Kongu i na Tajwan. Wyjazdy przyniosły wiele ciekawych pomysłów i znajomości. To właśnie wtedy firma rozpoczęła współpracę z fabryką DIEMEN w Hiszpanii, otrzymując zgodę na wyłączną dystrybucję transformatorów HR w Polsce. Azjatyckie wojaże dostarczały też kolejnych pomysłów i dały początek współpracy z takimi dostawcami jak: PEIYING, VIPOW czy AZUSA. W późniejszym terminie firma otrzymała zgodę na rejestrację tych marek w Polsce i Europie. Z biegiem czasu Lechpol wprowadzał również do oferty coraz więcej wyrobów krajowych producentów. Dotyczyło to asortymentu związanego z chemią dla elektroniki, antenami, osprzętem antenowym itp.