PEDAGOG W ŚWIECIE ELEKTRONIKI

Historia filmy Lechpol rozpoczyna się w roku 1990. Wówczas Zbigniew Leszek, który doskonale łączył zawód pedagoga z zamiłowaniem do sportu, pełniąc funkcję Kierownika Ośrodka Sportowego Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, po analizie zmian na rynku elektronicznym postanowił zająć się prowadzeniem działalności w zupełnie nowej branży. 06.07.1990 roku zarejestrował w wykazie działalności gospodarczej Urzędu Gminy Garwolin firmę o nazwie Lechpol Zbigniew Leszek.

Z pewnym rozrzewnieniem wspominam z tego czasu comiesięczne loty do Singapuru, podróże do klientów poczciwym Fiatem 125p, a nieco później Ładą 2107. Czasy były zupełnie inne. O mailach wtedy nikt nie słyszał. Aby wysłać faks, musieliśmy jeździć na pocztę do Warszawy. Dopiero pierwszy telefon komórkowy, który był wielkości cegły oraz automatyczna sekretarka na kasety magnetofonowe znacznie usprawniły prowadzenie biznesu – Zbigniew Leszek.

Początkowa działalność firmy polegała na imporcie i sprzedaży układów scalonych do wchodzących w Polsce systemów telewizyjnych PAL – SECAM oraz fonii do odbiorników radiowych i telewizyjnych. W pierwszym okresie działalności były to układy importowane do Polski z czechosłowackich hurtowni i sklepów elektronicznych.

Rynek elektroniczny w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku znajdował się w dużej zapaści, dlatego też chłonął wszystkie sprowadzane produkty. Naturalną konsekwencją tej sytuacji był dynamiczny wzrost sprzedaży u nielicznych wówczas importerów części, a także spowodował szybki
rozwój firm działających w tej branży. Prezes firmy Lechpol wykorzystał nadarzającą się okazję i postanowił rozszerzyć swoją działalność o import z Azji. To zdynamizowało rozwój firmy. Do oferty wprowadzono tranzystory i najnowsze układy scalone, przeznaczone do bardziej zaawansowanych systemów telewizyjnych największych producentów takich jak: Philips, Thompson, Motorola czy Siemens. Zakupów dokonywano bezpośrednio od ich singapurskich dystrybutorów, m.in. Hsin Electronics, Micro Electrinics i Lionex Electonics.

W tamtym czasie głównymi klientami firmy Lechpol byli producenci dekoderów, fonii i telegazety do nowych systemów RTV oraz zakłady produkujące odbiorniki telewizyjne i radiowe w Polsce, m.in.: ELPOL Kalisz, PROLEJKO Pruszcz Gdański, K-ELEKTRONIK Łapy, MJM Warszawa, WZT Warszawa, BIAZET Białystok, TEZET Teresin, BLABERK-PHILIPS. Dystrybucją i sprzedażą detaliczną zajmowały się głównie hurtownie i sklepy elektroniczne na terenie całego kraju.