PEDAGOG W ŚWIECIE ELEKTRONIKI

Historia filmy Lechpol rozpoczyna się w roku 1990. Wówczas Zbigniew Leszek, który doskonale łączył zawód pedagoga z zamiłowaniem do sportu, pełniąc funkcję Kierownika Ośrodka Sportowego Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, po analizie zmian na rynku elektronicznym postanowił zająć się prowadzeniem działalności w zupełnie nowej branży. 06.07.1990 roku zarejestrował w wykazie działalności gospodarczej Urzędu Gminy Garwolin firmę o nazwie Lechpol Zbigniew Leszek.

Z pewnym rozrzewnieniem wspominam z tego czasu comiesięczne loty do Singapuru, podróże do klientów poczciwym Fiatem 125p, a nieco później Ładą 2107. Czasy były zupełnie inne. O mailach wtedy nikt nie słyszał. Aby wysłać faks, musieliśmy jeździć na pocztę do Warszawy. Dopiero pierwszy telefon komórkowy, który był wielkości cegły oraz automatyczna sekretarka na kasety magnetofonowe znacznie usprawniły prowadzenie biznesu – Zbigniew Leszek.

Początkowa działalność firmy polegała na imporcie i sprzedaży układów scalonych do wchodzących w Polsce systemów telewizyjnych PAL – SECAM oraz fonii do odbiorników radiowych i telewizyjnych. W pierwszym okresie działalności były to układy importowane do Polski z czechosłowackich hurtowni i sklepów elektronicznych.

Rynek elektroniczny w Polsce w latach 90. ubiegłego wieku znajdował się w dużej zapaści, dlatego też chłonął wszystkie sprowadzane produkty. Naturalną konsekwencją tej sytuacji był dynamiczny wzrost sprzedaży u nielicznych wówczas importerów części, a także spowodował szybki
rozwój firm działających w tej branży. Prezes firmy Lechpol wykorzystał nadarzającą się okazję i postanowił rozszerzyć swoją działalność o import z Azji. To zdynamizowało rozwój firmy. Do oferty wprowadzono tranzystory i najnowsze układy scalone, przeznaczone do bardziej zaawansowanych systemów telewizyjnych największych producentów takich jak: Philips, Thompson, Motorola czy Siemens. Zakupów dokonywano bezpośrednio od ich singapurskich dystrybutorów, m.in. Hsin Electronics, Micro Electrinics i Lionex Electonics.

W tamtym czasie głównymi klientami firmy Lechpol byli producenci dekoderów, fonii i telegazety do nowych systemów RTV oraz zakłady produkujące odbiorniki telewizyjne i radiowe w Polsce, m.in.: ELPOL Kalisz, PROLEJKO Pruszcz Gdański, K-ELEKTRONIK Łapy, MJM Warszawa, WZT Warszawa, BIAZET Białystok, TEZET Teresin, BLABERK-PHILIPS. Dystrybucją i sprzedażą detaliczną zajmowały się głównie hurtownie i sklepy elektroniczne na terenie całego kraju.

 

Z GARAŻU NA WOLUMEN

Dobra koniunktura i ciągłe nienasycenie rynku sprawiły, że już w 1991 r. firma zdecydowała się na zakup dwóch pawilonów na warszawskiej giełdzie elektronicznej Wolumen oraz dzierżawę miejsca na podobnej, również związanej z elektroniką, giełdzie we Wrocławiu. W związku z tym przez piętnaście kolejnych lat Lechpol prowadził swoją działalność handlową także w soboty i niedziele, utrzymując stałą współpracę z klientami z Polski oraz pojawiającymi się coraz częściej klientami z krajów sąsiednich. Branżowe spotkania ludzi z całego kraju i z Europy Środkowo-Wschodniej skutkowały nawiązaniem wielu przyjaznych kontaktów handlowych, które w większości utrzymały się do dzisiaj. Część z poznanych wówczas klientów teraz została dystrybutorami produktów firmy Lechpol nie tylko w Polsce, ale także w Rumunii, Czechach, na Ukrainie, Słowacji, Litwie, Białorusi i na Węgrzech.

W tym samym czasie Lechpol wprowadził do oferty produkowane w Polsce filtry do wspomnianych systemów RTV i już po roku sprzedaży stał się największym dystrybutorem produktów Zakładu ,,POLFER” Woźniki. W kolejnych latach firma poszerzyła asortyment o kilkaset pozycji. Wprowadzone zostały między innymi części serwisowe, takie jak: układy scalone do serwisu RTV, tranzystory, filtry, głowice video i CD, paski, wtyczki, złącza, głośniki, słuchawki, kable połączeniowe, kable koncentryczne itp. Dostawcami tych produktów były w dalszym ciągu firmy z Singapuru. Do tych najbardziej zaprzyjaźnionych należały: Fong Lim, AVD Electronics - ,,ALDA”, Rochor Electronics.        

W celu zmniejszenia kosztów, a tym samym umocnienia pozycji na rynku, Prezes firmy Lechpol zdecydował o zmianie systemu dostawy towarów, przechodząc z transportu lotniczego na zdecydowanie tańszy transport morski. Pierwszym organizatorem transportu była firma Cargolines z Singapuru.

 

DOŚWIADCZENI POSZUKIWACZE KOLEJNYCH SZANS

Po pięciu latach działalności dotychczasowa siedziba firmy nie wystarczała. Trudno było pomieścić wszystkich pracowników oraz magazyn produktowy. Jubileusz 5-lecia stał się doskonałą okazją, by przenieść siedzibę firmy Lechpol do nowego obiektu biurowo-magazynowego w Miętnem, przy ul. Ogrodowej 1. Z tej okazji odbył się pierwszy bal firmy Lechpol, który wpisał się na długo do kalendarza corocznych imprez. Budynek gospodarczy właściciela, który przez kilka pierwszych lat działania firmy stanowił główną jej siedzibę, został adoptowany na klub integracyjny i przez kolejne lata służył m.in. jako miejsce spotkań dla pracowników i przyjaciół.

Przeprowadzka do nowego obiektu zachęciła Prezesa do dalszego poszerzania oferty handlowej i zatrudnienia kolejnych pracowników. Właściciel nawiązał w Hong Kongu i Chinach nowe kontakty z fabrykami: Uni-T – producentem urządzeń pomiarowych oraz Cabletech – producentem kabli koncentrycznych i telekomunikacyjnych. Otrzymał też zgodę na wyłączną dystrybucję ich produktów w Polsce i Europie Środkowej.

Szybki rozwój firmy wymusił decyzję poszerzenia grona dostawców oraz przejście z zaopatrzenia od singapurskich dystrybutorów na bezpośrednie dostawy z fabryk w Hong Kongu, Chinach i na Tajwanie. Sukcesywnie zwiększał się również eksport do państw Europy Środkowej i Wschodniej, który w różnych okresach działalności firmy wynosił od 20 do 30%.

Coraz większa oferta dużych gabarytowo produktów skłoniła Prezesa do podjęcia kolejnych działań inwestycyjnych. W 1997 roku zakupiono i zmodernizowano hale magazynowe po byłym Przedsiębiorstwie Sprzętowo-Transportowym Budownictwa Kolejowego w odległej o 3 km od Miętnego Woli Rębkowskiej. Duża powierzchnia magazynowa i poszerzanie grona klientów doprowadziły też do dalszego zwiększania zatrudnienia.

W tym samym czasie firma rozpoczęła działania marketingowe, wydając pierwsze katalogi produktów oraz kilkakrotnie prezentując się na Targach Elektronicznych we Wrocławiu i Międzynarodowych Targach Poznańskich ,,INFOSYSTEM”.

W początkach działania firmy wysyłki produktów do klientów z najdalszych zakątków Polski organizowano za pośrednictwem kolei z Dworca Zachodniego w Warszawie. Pozostali klienci odbierali zakupiony przez siebie towar bezpośrednio z magazynu firmy. Znaczny wzrost ilości operacji handlowych zachęcił jednak do zmian organizacyjnych. Efektem tego było wprowadzenie nowej formy dostawy towaru do klienta za pośrednictwem firm kurierskich. Wszystkie przesyłki realizowane były na koszt firmy Lechpol.

Często, - przy okazji różnych spotkań z pracownikami - z sentymentem wspominamy popołudniowe i wieczorne dostawy towarów na dworzec kolejowy, a następnie ważenie paczek tradycyjną wówczas wagą z odważnikami – Zbigniew Leszek.

W celu poszukiwania nowych produktów, właściciel i pracownicy firmy wyjeżdżali na Targi Elektroniczne do Monachium, Hong Kongu i na Tajwan. Wyjazdy przyniosły wiele ciekawych pomysłów i znajomości. To właśnie wtedy firma rozpoczęła współpracę z fabryką DIEMEN w Hiszpanii, otrzymując zgodę na wyłączną dystrybucję transformatorów HR w Polsce. Azjatyckie wojaże dostarczały też kolejnych pomysłów i dały początek współpracy z takimi dostawcami jak: PEIYING, VIPOW czy AZUSA. W późniejszym terminie firma otrzymała zgodę na rejestrację tych marek w Polsce i Europie. Z biegiem czasu Lechpol wprowadzał również do oferty coraz więcej wyrobów krajowych producentów. Dotyczyło to asortymentu związanego z chemią dla elektroniki, antenami, osprzętem antenowym itp.

 

W SŁUŻBIE SPOŁECZNEJ I WŁASNYM BIZNESIE

W 1998 roku Prezes, po namowie przyjaciół i społeczności lokalnej, postanowił kandydować w pierwszych wyborach do odradzającego się samorządu powiatowego. Po zdobyciu mandatu Radnego Powiatowego przez dwie kolejne kadencje pracował społecznie na rzecz mieszkańców powiatu garwolińskiego - najpierw jako przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu, a w następnej kadencji jako Przewodniczący Rady Powiatu.

Przewodniczenie Radzie Powiatu Garwolińskiego było dla mnie bardzo czasochłonną działalnością. Myślę, że ciężko byłoby mi pogodzić obowiązki, gdyby nie zaufani i kompetentni pracownicy. Cieszę się, ponieważ sytuacja, w jakiej się znalazłem, pozwoliła mi odkryć ich potencjał. Dzięki nim mogliśmy rozwijać firmę i nawiązywać nowe kontakty biznesowe – Zbigniew Leszek.

Zaangażowanie w lokalne działania i prowadzenie Rady Powiatu powodowały częstą nieobecność właściciela w firmie. Naturalną więc koleją rzeczy pracownicy otrzymali zwiększony zakres uprawnień do samodzielnego podejmowania decyzji. Wkrótce klienci zaczęli dostrzegać oraz doceniać ich kompetencje i niezależność w działaniu. Wiara w ludzi i zaufanie do swojej kadry doprowadziły do przekazania przez właściciela niemalże wszystkich uprawnień dotyczących zakupów i sprzedaży produktów. Pracownicy sami zaczęli wyjeżdżać na targi elektroniczne i prowadzić rozmowy z dostawcami. Jeszcze przed wejściem do Unii Europejskiej Lechpol postanowił wprowadzać na polski i europejski rynek tylko te produkty, które posiadały certyfikaty CE, a także inne niezbędne zaświadczenia potwierdzające ich wysoką jakość.

X-LECIE FIRMY LECHPOL

Uroczystości związane z obchodami 10-lecia firmy zorganizowano w Zakopanem. Zespół
pracowników wraz z klientami spędził niezapomniany tydzień na wysokogórskich wędrówkach, spływie Dunajcem, ogniskach i biesiadach w karczmach przy góralskiej muzyce. Podsumowaniom 10. lat istnienia firmy towarzyszyły projekty planów na następne lata oraz honorowe wyróżnienia pracowników i najbardziej aktywnych kontrahentów.

Każdy kolejny jubileusz firmy jest okazją do podsumowań i analizy zaangażowania zarówno klientów, jak i pracowników. Sukces firmy jest naszym wspólnym sukcesem. Dla mnie najlepszą formą uhonorowania ludzi jest czas spędzony wspólnie z rodziną – tą osobistą i tą firmową - podczas niezapomnianego wyjazdu – Zbigniew Leszek.

KOLEJNE POKOLENIE WKRACZA DO GRY

 

Firma Lechpol, wraz z szybkim rozwojem i rodzinną atmosferą, jaka panowała w relacjach między Prezesem a pracownikami, stała się pożądanym miejscem pracy dla wielu mieszkańców powiatu garwolińskiego. Zwiększenie zatrudnienia wiązało się ze zmianą siedziby firmy. W 2002 roku Prezes zakupił grunty przy drodze krajowej nr 17 w Miętnem, gdzie w ciągu kolejnych dwóch lat powstał nowy obiekt biurowo-magazynowy o powierzchni 3500 m2 + 400 m2 antresoli.

Pamiętam, że mimo czasochłonnych obowiązków w Radzie Powiatu Garwolińskiego, w mojej głowie przez cały czas krążyły myśli dot. tego, jak ulepszyć i rozwinąć firmę. Moim marzeniem było, by zbudować piękną siedzibę z dużym zapleczem magazynowym. Początkowo planowałem, że osiądziemy w Warszawie. W roku 1999 zakupiliśmy nawet działkę przy Alejach Jerozolimskich i wykonaliśmy projekt zagospodarowania terenu oraz biurowca z halą sprzedaży. Z tamtych projektów jednak nic nie wyszło, a inwestycję postanowiłem zrealizować w Miętnem – Zbigniew Leszek.

Uroczyste przekazanie obiektu do użytku nastąpiło 30.04.2005 r. w czasie obchodów XV rocznicy powstania firmy w obecności pracowników, klientów, przedstawicieli Polskiego Parlamentu i Władz Samorządowych. Z tej okazji odbyła się także gala, w czasie której uhonorowano wieloletnich i najbardziej zaangażowanych pracowników oraz współpracujących z firmą kontrahentów.

Jubileusz XV-lecia Lechpol, to także przełomowy moment w historii firmy z innego powodu. W tym czasie, po zakończeniu podyplomowych studiów MBA na Uniwersytecie Wollongong w Australii, pracę rozpoczął najstarszy syna Prezesa – Mariusz, który niedługo później objął stanowisko wiceprezesa. To właśnie jemu przypisać można znaczący wpływ na dalszy rozwój firmy.

W roku 2006, po zakończeniu II kadencji Rady Powiatu Garwolińskiego, Zbigniew Leszek postanowił nie kandydować w następnych wyborach i skupił się na własnych inwestycjach. W tym czasie większość zadań operacyjnych przejął już Mariusz. Wiceprezes wraz z załogą zajęli się poszerzaniem oferty i umacnianiem poszczególnych marek produktów nie tylko na rynku polskim, ale również europejskim. Prezes natomiast skupił się na rozbudowie firmy o kolejne hale magazynowe niezbędne do dalszego rozwoju firmy.        

W 2007 roku firma Lechpol otworzyła oddział w Opolu, jednak w 2008 roku po spotkaniu i dyskusjach z dystrybutorami z tamtego terenu zapadła decyzja o jego zamknięciu. Pozyskaną część rynku pozostawiono hurtowniom działającym na tym obszarze.

W latach 2007 i 2008 wybudowane zostały następne hale magazynowe, o powierzchni 3300 m2 z dodatkowymi 700 m2 antresoli, co łącznie z wszystkimi dotychczasowymi dało ok. 8000 m2 powierzchni biurowo-magazynowej. W dalszym ciągu firma miała także do dyspozycji 800 m2 powierzchni w Woli Rębkowskiej. Do kolejnej rozbudowy zachęciła Prezesa nowo powstała firma Tatra Spring, która wynajęła od niego jedną halę magazynową i rozpoczęła w niej konfekcję kosmetyków, m.in. dla firmy Avon.

WŁASNE MARKI DROGĄ DO SUKCESU

Nieustanne poszerzanie oferty (w tym także wprowadzanie produktów polskich producentów) skłoniło firmę do usystematyzowania i pogrupowania towarów. Odtąd każdy z nowych produktów przyporządkowywany jest do jednej z zarejestrowanych przez Lechpol marek. I tak obok już istniejących:

Uni-T – mierniki uniwersalne i urządzenia pomiarowe,

Cabletech – kable koncentryczne, telekomunikacyjne, głośnikowe i połączeniowe,

Peiying – multimedia i produkty car-audio,

Vipow – baterie i akumulatorki, akumulatory żelowe, latarki,

Azusa – mikrofony, miksery i sprzęt nagłaśniający,

 

w roku 2002 zostały zarejestrowane kolejne marki:

Diebeisi – głośniki i nagłośnienie estradowe,

Sunker – radia CB, anteny i osprzęt do CB,

Quer – elektroniczne nośniki danych: płyty CD i DVD, karty pamięci,

Kemot – oświetlenie i osprzęt elektryczny.

 

Wyraźne sklasyfikowanie poszczególnych produktów pomogło również w prowadzeniu działań promocyjnych poszczególnych marek.

W latach 2007-2008 firma Lechpol zaczęła w większym stopniu angażować się w działania marketingowe na rynku polskim i europejskim. Produkty marki Peiying zaczęły pojawiać się w reklamach prasowych i telewizyjnych. Wsparciem kampanii medialnych były bilbordy reklamowe ustawione przy głównych trasach komunikacyjnych na terenie całej Polski. Wczesną wiosną 2009 roku w obiektywach kamer TVN TURBO powstał kolejny po Fordzie demo car marki Peiying. Jego premiera miała miejsce na targach Sound of Tuning w Lublinie. Rok później w podobny sposób zaprezentowano kolejny demo car Peiyinga - BMW 1. Od tego czasu samochody prezentowane są na wielu imprezach z branży car audio i tuningowej oraz na zlotach samochodowych, festynach i różnych piknikach w Polsce i Europie.

Pojawienie się pierwszych produktów marki Peiying (głośników, wzmacniaczy i radioodtwarzaczy samochodowych) wymogło na nas potrzebę promocji. Najlepszą jej formą było pokazanie naszego sprzętu w akcji. Dlatego zdecydowaliśmy się na stuningowanie najpierw Forda Focusa i Nissana 350Z, a następnie BMW 1 i wyposażenie ich w nasze nagłośnienie. Gdy na rynku pojawiły się produkty car audio Kruger&Matz postanowiliśmy zademonstrować ich możliwości w kolejnym samochodzie – tym razem Nissanie 370Z. Nasze demo cary do dziś przyciągają tłumy i robią wrażenie na uczestnikach różnego typu imprez tematycznych – Mariusz Leszek.

 

 

STRATEGIA FIRMY LECHPOL W SKALI MAKRO

 

1 stycznia 2008 roku w wyniku bardzo dobrych relacji z S.C. Elektronics w Rumunii nastąpiło połączenie dwóch firm i powstała nowa, pod nazwą LECHPOL ELEKTRONICS ROMANIA. W 2009 r. rumuński oddział zakupił w Oradei, mieście graniczącym z Węgrami, jednohektarową działkę z wybudowanym na niej biurowcem i halą magazynową o pow. ponad 2000 m2. W 2009 r. w podobny sposób powołano również do życia LECHPOL ELECTRONICS GROUP HOLAND.

Mając na uwadze wspieranie rozwoju firm współpracujących z Lechpolem, jesienią 2008 r. Zarząd firmy podjął decyzję o rejestracji nowej marki LPelektronik. Stworzenie jej wiązało się z pomysłem utworzenia niezależnej, promowanej przez Lechpol grupy sklepów elektronicznych. Wkrótce potem w Dworku Powiatowego Centrum Sportu i Rekreacji w Miętnem odbyło się bardzo owocne spotkanie z klientami, podczas którego omówiono warunki współpracy i przystąpienia do grupy. Kolejne spotkanie grupy sklepów LPelektronik odbyło się po kilku miesiącach w hotelu Mercure w Lublinie w czasie targów Sound of Tuning. Wówczas zaprezentowane zostały działania podejmowane przez firmę Lechpol na rzecz promocji nowo powstałej sieci sklepów. Jednym z podstawowych przedsięwzięć w tym zakresie było wydawanie specjalnej branżowej gazetki LPelektronik.

Kolejne inwestycje i dobra współpraca z firmą Tatra Spring zachęciły Prezesa do dalszych działań. Na zakupionej przez firmę Lechpol czterohektarowej działce przy obwodnicy Garwolina postanowił on stworzyć Centrum Logistyczne zapewniające rezerwę magazynową dla firmy i miejsce prowadzenia działalności dla innych przedsiębiorstw. Prezes Zbigniew Leszek z synami Mariuszem, Michałem i Marcinem zarejestrowali 22.02.2008 r. w Sądzie Rejonowym w Warszawie nową firmę pod nazwą „LECHPOL LOGISTICS Marcin Leszek Spółka komandytowa” (nr KRS 0000320161). Zaraz po zarejestrowaniu przystąpiono do fazy realizacji obiektu LECHPOL LOGISTICS PARK.

Oficjalnie budowa nowego obiektu rozpoczęła się 08.05.2009 r. Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budynek składający się z połączonych ze sobą pięciu hal magazynowych i dwóch biurowców o łącznej powierzchni 16 400 m2 nastąpiło w dniu 50-tych urodzin Prezesa. W uroczystości uczestniczyła rodzina, przyjaciele i kontrahenci firmy.

Całość prac budowlanych jako generalny wykonawca prowadziła zaprzyjaźniona firma Dombud z Odolanowa. Po ośmiu miesiącach inwestycja została zakończona i na początku 2010 r. oddana do użytku firmom: Harper Trade Sp. z o.o z Mińska Mazowieckiego, Tatra Spring Polska Sp. z o.o. z Garwolina i EuroCash S.A. z siedzibą w Komornikach. W ten sposób Centrum Logistyczne LECHPOL LOGISTICS PARK stało się miejscem pracy dla ok. 400 mieszkańców powiatu garwolińskiego. Na stanowisko administratora obiektu powołano Krzysztofa Domareckiego.

LECHPOL LOGISTICS został oficjalnie otworzony 08.05.2010 r. w czasie obchodów XX-lecia firmy Lechpol. W uroczystości wzięli udział: właściciele obiektu, przedstawiciele firm prowadzących w nim działalność, polscy parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele Kościoła, a także kontrahenci i pracownicy firmy Lechpol.

XX-LECIE FIRMY LECHPOL

Obchody XX-lecia firmy były odbyły się 8 maja 2010 r. w Hotelu Holiday Inn w Józefowie. W czasie uroczystości Zarząd wyróżnił pracowników oraz partnerów biznesowych, którzy w ciągu 20 lat istnienia firmy na rynku wykazali się kompleksowym podejściem do handlu. Szczególnie docenieni zostali ci, którzy współpracę z firmą podjęli w okresie dobrej koniunktury i konsekwentnie ją kontynuowali, pomimo zmiennych warunków gospodarczych. Dodatkowym prezentem od Zarządu dla pracowników firmy oraz wybranych klientów był tygodniowy wyjazd konferencyjny do hotelu Stella Makadi Resort w Egipcie. Gorące słońce, lazurowa woda i egzotyczne uroki tego miejsca pozwoliły na prawdziwy relaks i odpoczynek od codzienności.

Przy okazji jubileuszu XX-lecia, firma Lechpol zmieniła identyfikację wizualną i wprowadziła nowe, odświeżone logo. Dotychczasowy, obowiązujący od kilkunastu lat logotyp, zamieniony został na silny w wyrazie i bardziej nowoczesny znak graficzny. Żywa kolorystyka nowego logo odzwierciedla szybki rozwój firmy, jej dojrzałość i doświadczenie.

 

ZAAWANSOWANE TECHNOLOGIE Z GARWOLINA

Ostatnie 5 lat firmy Lechpol to okres jej największych przeobrażeń. Rok 2010 przyniósł wiele lawinowych zmian, które dały początek dynamicznemu rozwojowi firmy. W tym czasie do firmy powrócił młodszy syn Prezesa – Michał, który przez ostatnie kilka lat zdobywał doświadczenie zawodowe m.in. w firmach EY i Deloitte. Wraz z pojawieniem się Michała, powstał Dział Marketingu, który miał zająć się promocją firmy i należących do niej marek. Pod wpływem połączonych sił dwóch synów Prezesa, firma zaczęła podążać w kierunku bardziej zaawansowanej elektroniki konsumenckiej. Powrót do firmy po studiach na Uniwersytecie Wollongong w Australii trzeciego syna Prezesa – Marcina przyniósł dalsze zmiany i ekspansję sieci salonów LPelektronik, promujących produkty i marki firmy Lechpol. Rozwijany przez kolejne pokolenie Leszków biznes daje klientom gwarancję najwyższej jakości dostarczanych produktów, a pracownikom poczucie stabilności oraz życzliwą atmosferę, o którą trudno w dużych korporacjach.